Hesaplaşma

İnsanın içinde derin duygular uyandırıcı bir mavilikte ve aşk olgusunun yarattığı ince duygusallıkta adım atıyor, dünyanın dönmekte olmasından bile çıkar elde etmek isteyen insanların aksine, yaşadığım tebessümü bol anlardan çok çok büyük bir memnuniyet duyuyorum son günlerde. Karamsarlıklarla beslenmiş bir hayatın ardından umut verici ve bunun yanında bu umutları mutluluğa dönüştürücü kimi korkusuz hallerde nefes alıp veriyor olmak, belki de en başın-dan beri görmeyi arzuladığım geleceğin ilk dakikalarında ortaya koymakta olduğum cesaret örneği ya da ayakta durma göstergesi olabilir. Öyle ki bayatlamış bir hüzünsel serzenişin durmadan yaralaması karşısında en doğal ve en mantıklı göstergenin bu olduğunu, bunun yanında bu göstergenin ateş zerreciklerine benzemiş hayal kırıklıklarına iyi bir son vermek için de bire bir olacağını düşünmüyor değilim. Söylenebilecek doğru bir söz varsa, o da bütün bunların yanlış olmadığıdır.

Yürüdüğüm yolda en ufak çeldiricilere bile yakalanmaksızın, ufukta gördüğüm parlaklığa doğru ilerlerken ara sokaklardan çıkıp yolumdan şaşmama neden olacak durumlara kapılmaksızın büyük bir kararlılıkla haklı bir savaşım veriyorum amacıma koşarken. Elbetteki yolda irili ufaklı taşlar belirecek ve bu taşlar beni düşürme eğiliminde olacaktır. Hatta bazen bunlara takılıp düşeceğim de olacaktır. Ne olursa olsun, eğer amacımdan taviz vermeyeceksem, düştüğüm anlarda tekrar ayağa kalkmasını bilerek amacımdan asla vazgeçmemek ve cesaretimi yitirmemek,benim bu yolda uzağı görüp ilerlememde bana çok iyi bir yardımcı olacaktır. Unutmamalıyım ki daha önce yaşadığım zorlu günlerde izlediğim bazı yanlış politikalar çok bariz hatalar yapmama neden olmuştu. Zaten bunu biliyor ve aynı hataları yapmamak için önlemler aldığımı anımsıyorum.

Rahatsızlık verici birtakım üzüntüler yaşadığım hayatımda bir yerlere gelmek uğruna, içine yenilikler konmuş bir çekmece açıp ruhumun da kabul edeceği bir dünya oluşturmaya başladığımı aklıma getiriyorum.Bunu en son, yeni baş-layan hayatımın öncesinde gerçekleştirmiştim. “Sahip olunacak bir meslek, yeni şehir, yeni insanlar, yeni arkadaşlıklar, yeni dostluklar ve bunların tümevarımıyla kurulan bir sonuç: Yepyeni bir hayat.” İşte yolculuğa çıkmadan önce tekrar ettiğim, benimsediğim ve hatta parola haline getirdiğim bu sözler, güdülenmesi gereken bir insanoğlunun tercih ettiği bir yöntemdi diyebilirim. Daha doğrusu bütün bu sözler bir güdülenmeden çok, yıldızların yüreğime yakın olacağını bildiğim bir geleceğin başlangıç cümlesiydi. Çünkü kendi tabularımı hayatın tabularıyla karşılaştırmışsam, or-taya çıkan sonuç güdülenme durumunu geçip kendini bambaşka diyarlarda buluyor ve bana tam destek veriyor, yolun devam etmek için uygun olduğunu söylüyor. Ama bir şeye önem vermek şar! tıyla: asla vazgeçmemek.

Zeynep

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir